
Pompa ciepła to jedna z metod na skuteczne ogrzewanie domu. Coraz chętniej stosowana jest nie tylko w nowobudowanych domach, ale także jako źródło ciepła w budynkach już użytkowanych.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z odnawialnych zasobów energii. Nie wymaga stosowania paliwa opałowego. Pompa ciepła zamontowana wraz z instalacją fotowoltaiczną działa bardzo wydajnie, a roczne koszty eksploatacji są bardzo niskie. Zwłaszcza gdy porówna się je z rachunkami za gaz czy opał taki jak węgiel lub pellet.
Rozróżniamy dwa rodzaje pomp ciepła – gruntowe oraz powietrzne. Pierwsze pobierają ciepło z wnętrza ziemi – wykonuje się odwierty w ziemi, w które wprowadza się wymienniki ciepła wypełnione niezamarzającym płynem. W zależności od warunków i przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na wykonanie instalacji gruntowej pompy ciepła, stosuje się pionowe lub poziome wymienniki. Jeśli chodzi o pompę powietrzną, pobiera ona ciepło z powietrza na zewnątrz. Jest znacznie łatwiejsza w montażu i tańsza.
Pompa ciepła – źródło ogrzewania domu
Pompa ciepła może ogrzać zarówno dom, jak i wodę. Dzięki temu nie trzeba mieć dodatkowych urządzeń służących do podgrzewania wody jak na przykład bojler czy podgrzewacz przepływowy. Niektórym pozyskiwanie ciepła z powietrza lub wnętrza ziemi może się wydawać abstrakcyjne i niewydajne, jednak w rzeczywistości pompy ciepła spełniają swoje zadanie i dobrze sprawdzają się w warunkach pogodowych, jakie mamy w Polsce. Pompa ciepła najlepiej sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym, natomiast spełnia również swoje zadanie przy tradycyjnych grzejnikach.
Rodzaje pompy ciepła – jaką wybrać dla swojego domu?
Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest bardzo istotny, ponieważ zbyt słaba instalacja nie ogrzeje domu w sposób optymalny, natomiast zbyt mocna nie będzie wykorzystywać swojego całego potencjału. Gdy zdecydujemy się, że chcemy zamontować w domu pompę ciepła, najlepiej umówić się na audyt – specjaliści doradzą w doborze najlepszego rozwiązania, a także wskażą, jaka moc będzie potrzebna, aby zasilić dom zarówno w ciepło, jak i wodę. Nie mając odpowiedniej wiedzy na temat funkcjonowania pomp ciepła, możemy błędnie ocenić zapotrzebowanie domu na energię i zamontować zbyt słaby model. Ponadto nie w każdych warunkach da się zamontować gruntową pompę ciepła – czasami jest to niemożliwe i zostaje nam wybór urządzenia pobierającego energię z powietrza.
Zalety i wady pompy ciepła
Pompa ciepła, jak każde urządzenie, ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych niewątpliwe można zaliczyć bezobsługowość urządzenia, a także fakt, że nie wymaga dodatkowego wkładu finansowego, jak na przykład zakup opału. Wadą niestety jest wciąż bardzo wysoki koszt montażu takiej instalacji i skomplikowana operacja, jaką jest montaż gruntowej pompy ciepła. Dla niektórych przy użytkowaniu wariantu powietrznego uciążliwy może być hałas, który emituje. Dlatego nie zaleca się umiejscawiania takiej pompy w pobliżu okien sypialni.
Pompy ciepła wciąż zyskują na popularności i są coraz częściej wybieranym źródłem ogrzewania. Warto pochylić się nad tym tematem i rozważyć montaż tego rozwiązania w domu.