
Kominki gazowe są coraz bardziej popularną alternatywą w domach, ponieważ zapewniają komfortową regulacje ciepła i nie wymagają tak częstego i uporczywego czyszczenia jak tradycyjne kominki opalane drewnem. Wszystko to przy niższych cenach niż w przypadku energii elektrycznej.
Czym charakteryzuje się kominek gazowy?
Kominki gazowe są fantastyczną alternatywą dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem, ponieważ pozwalają uniknąć konieczności przechowywania drewna i nie generują odpadów. Kominki gazowe wykorzystują gaz ziemny, butan lub propan do generowania ciepła poprzez spalanie.
Kominki gazowe zapewniają prawdziwy ogień, ale bez wysiłku związanego z kominkiem opalanym drewnem. Istnieją również kominki elektryczne z ekranem, który symuluje drewno i płomienie, ale energia elektryczna jest znacznie droższa niż gaz, dlatego preferowane są kominki na gaz ziemny. Pod względem wzornictwa kominki gazowe niemal idealnie przypominają tradycyjne kominki na drewno lub węgiel.
Zalety i wady kominków gazowych
Kominki elbląg gazowe mają wiele zalet w porównaniu do kominków wykorzystujących inne paliwa do działania. Jednak, jak wszystko inne, prawdą jest, że mają one również pewne wady.
Zalety kominków gazowych
- Łatwa instalacja: można je zainstalować w miejscach, w których kominek opalany drewnem byłby niemożliwy do zamontowania ze względu na brak tradycyjnego przewodu kominowego.
- Natychmiastowe ciepło: nie trzeba czekać na zapłon płomienia, jak w przypadku kominków opalanych drewnem. Kominki gazowe zapewniają 100% wydajności od samego początku.
- Regulacja: umożliwiają regulację intensywności płomienia, a tym samym temperatury otoczenia.
- Brak konieczności magazynowania: najczęściej gaz ziemny dostarczany jest bezpośrednio z sieci dystrybucyjnej. Podczas gdy drewno opałowe musi być przechowywane na miejscu.
- Czystość: czyszczenie jest znacznie prostsze, ponieważ gaz nie generuje żaru ani sadzy.
- Wygoda: można je rozpalić za pomocą pilota zdalnego sterowania.
- Ciepło: chociaż dają mniej ciepła niż kominki opalane drewnem, są lepsze od kominków elektrycznych.
- Dekoracja: wyglądają znacznie bardziej nowocześnie niż kominki opalane drewnem.
Wady kominków gazowych
- Cena kominka: podczas gdy kominek opalany drewnem kosztuje około 2000 złotych, kominki gazowe kosztują około 12 000 złotych (6 razy więcej).
- Cena paliwa: gaz ziemny jest droższy niż drewno, więc ostatecznie zapłacisz więcej.
- Nie zatrzymują ciepła resztkowego: kominki opalane drewnem pozostają ciepłe przez pewien czas dzięki żarowi, podczas gdy kominki gazowe tracą temperaturę natychmiast po wyłączeniu.
- Instalacja gazowa: konieczne jest podłączenie i instalacja gazu w domu.
Ile energii zużywa kominek gazowy?
Zużycie energii kominka gazowego wynosi od 0,9 do 1 m3/h. Biorąc pod uwagę, że najwyższa wartość opałowa (PCS) gazu ziemnego wynosi 11,70 kWh, możemy stwierdzić, że zużywają one około 10-12 kWh. Sprawność kominków gazowych wynosi zazwyczaj około 86-95%. W związku z tym doskonale spełniają one wymagania dotyczące sprawności określone w rozporządzeniu europejskim (ErP) z 2015 r., które wymaga sezonowej sprawności powyżej 86% dla urządzeń grzewczych o mocy do 70 kW. Chociaż ich sprawność jest bardzo dobra, wciąż mają one sporo do nadrobienia, aby dogonić kotły kondensacyjne, których sprawność wzrasta do 109%. Jest to sprawność wyższa nawet o 23%.